Versatil Kalem

Versatil kalem modelleri aslında bir tür uçlu kalem çeşididir. versatil kalemleri diğer uçlu kalemlerden ayıran en büyük özellik ise ince uçlara sahip olmasıdır. Yani uçlu kalemler yalnızca yazı yazmak amacı ile kullanılırken versatil kalem modelleri çizim ve modelleme gibi teknik alanlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir. versatil kalemde birçok farklı uç türü bulunur. Versatil kalemlerde 0.3, 0.5, 0.6, 0.7 ve 0.9 gibi farklı uç seçenekleri mevcut olur. versatil kalemlerin diğer uçlu kalemlerden farkı çok daha hassas olmasıdır. Bu yüzden rahatlıkla resim çizimi yapılabilir. Resmi ve çizimleri en ince şekilde detaylandırabileceğiniz bu kalemler ile harika eserler ortaya çıkarabilirsiniz. Sanat ile ilgilenen ve sürekli çizim yapan kişiler için versatil kalemler ideal bir kullanım sunar. Uçlu kalem önerisi için bu çok yönlü versatil kalemleri tavsiye ediyoruz. En iyi uçlu kalem markaları ve versatil kalem fiyatları ile ilgili daha detaylı ve geniş bilgi alabilmek için Kalem Market’in online vitrinlerine göz atabilirsiniz.

Versatil Kalem Nedir?

Günümüzde birçok farklı markanın ürettiği versatil kalemler bulunmaktadır. Yaptığınız çalışmaların kaliteli olabilmesi açısından kullandığınız kalemlerin de kaliteyi yansıtması gerekir. Yalnızca versatil kalemlerin değil versatil kalem uçlarının da belirli bir kalitede olması önemlidir. Versatil kalemlerden farklı çizimler ve yazı teknikleri için farklı kalınlıktaki uçlardan ve kalem çeşitlerinden satın almanızı öneriyoruz. Böylece yaptığınız çizimlerin detaylandırmasını daha bold ya da ince olarak ayarlamanız mümkün olacaktır. Uç türleri yalnızca boyutlarına göre değil yağlı ve kuru uç çeşitleri olarak da ikiye ayrılır. Burada nasıl bir görüntü elde etmek istediğinize karar vermeniz gereklidir. Yağlı uçlu versatil kalemler daha kalın ve koyu bir görüntü verir. Bunlar daha çok 2B formatına sahip olan uçlardır. Örneğin resimlerde gölgeleme ve tarama amacı ile kullanılabilir. Kuru uçlar ise daha açık bir tonda ve hafif bir görüntü verir. Çünkü kuru uçlu versatil kalemler 5B formatına sahiptir. Versatil kalem uçları HB, B, 2B, 5B gibi farklı türlere ayrılır. Bu ayrım koyuluk, kalınlık ve yoğunluk özelliklerine göre ayrılır. HB uçlar daha açık bir yazı ya da çizim yapmanıza olanak tanır. 2B uçlar ise HB uçlara göre daha kalın ve koyu bir görüntü ortaya çıkarır. Kısaca bahsetmek gerekirse versatil kalemler yazma, oyma ve çizme gibi çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Kullanışlı, fonksiyonel ve çok yönlü oldukları için versatil kalemler insanlar tarafından çok fazla şekilde kullanılır.

Versatil Kalemler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Versatil kalem, basmalı kalem ya da uçlu kalem olarak bilinen kalemlerin bir türüdür. Kurşun kalemlerden farkı ise versatil kalem modellerinin bir grafit çubuk ve bu çubuğun etrafında bulunan tahta kısımdan meydana gelmesidir. Versatil kalemler ise genellikle plastik ve metal parçalardan oluşmaktadır. Birçok farklı boyutta uç türü bulunur. Uzun ve ince olan uçlar kalemin genellikle arka kapağı açılıp içeri atılır. Kalemin kapağını kapatıp üst kısımdan basınca uçlar kalemin alt kısmından çıkar ve kullanılır. Bazı modellerde kalemin arka kapağında silgi bulunabilir.

Versatil kalemler; ilköğretim ve lise öğrencileri arasında oldukça popüler bir kullanıma sahiptir. Bu yüzden okullarda çok sıkça tercih edilir. Özellikle sınava girecek öğrencilerin 2B özelliğinde 0.7 uçlu versatil kalemleri kullanmalarını öneriyoruz. Çizim yapan ressamlar ve mimarlar, teknik ressamlar versatil kalemleri yine sıkça kullanan meslek gruplarıdır. Karakalem yapan ve çizim yapan ressamlar genellikle yumuşak uçlu ve çizim esnasında kayan kalemleri seçerler. Çünkü sert uçlu ve hareket kabiliyeti az olan kalemler çizimi zorlaştıracak hatta zaman zaman resim kağıtlarının deforme olup, yırtılmasına yol açabilir. Bunun dışında versatil kalemler, öğretmenler tarafından not almak amacı ile kullanılabilir. Yine ofis çalışanları bazı belge ve evrakları doldurmak, not almak amacıyla bu kalemleri tercih ederler. Artık günümüzde versatil kalemler birçok farklı renkte, türde ve tutuşu ergonomik olan, işlevsel ve pratik kullanımlara sahip olarak üretilmektedir. Yapacağınız işe göre kendinize uygun versatil kalem modellerinden birini seçip keyifle kullanabilir ve ortaya kaliteli işler çıkarabilirsiniz. Unutmayın ki yaptığınız çizimin ya da yazdığınız yazının kalitesi kullandığınız kalem modeli ve kalem ucuna göre değişiklik gösterecektir.

 

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 118 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.