Dolma Kalem

Dolma kalem; şık yapısı, estetik yazı yazma biçimi ve fonksiyonel özellikleri ile çoğu insanın sürekli kullandığı bir materyaldir. Özellikle iş adamları ve ofis çalışanları için vazgeçilmez olan dolma kalem modelleri ile en başarılı anlaşmalar imzalanır, satış sözleşmeleri yapılır, öğretmenler evrak ve dosyaları doldurmak için kullanır. Dolma kalem seti ofisler, işyerleri, şirketler ve okullar için ideal kullanım alanları sunar. En iyi dolma kalem markalarının ürün yelpazesinde bulunan dolma kalemler ve ucuz dolma kalem fiyatları hakkında bilgi almak için www.kalemmarket.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Dolma Kalem Nasıl Doldurulur?

Dolma kalem kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konuya açıklık getirelim. Dolma kalemleri yeni aldıysanız ve dönüştürücü ile kullanmanız gerekiyorsa kalemin mürekkep yerine bir bardak suyu kullanıp birkaç kez doldurun ve suyu dışarı boşaltın. Dolma kaleminizi kartuş ile kullanmanız gerekiyorsa bu durumda ağzını su ile çalkalamanız gerekir. Ağzınıza yarım çay bardağı su doldurup dolmakalem kartuşunun içerisine gireceği ön bölümü dudaklarınızın arasına sıkıştırın. Daha sonra suyu üfleyerek dolma kalemin ucundan suyu dışarıya boşaltın. Bu işlem ile dolma kalemi ilk kez yıkamış olursunuz.

Dolma kalemi yeniden doldurmadan önce ellerinize eldiven giymenizi öneriyoruz. Yoksa elleriniz mürekkep lekesi olabilir. Eldivenleri taktıktan sonra dolma kalemin kapağını açıp gövde kısmını çevirin. Gövde, arka kısımdan ayrılıncaya dek çevirin. Arka bölümde gövdeye bağlı bulunan mürekkep tüpünü yerinden çıkarın. Dolma kalemin ucunu peçete ile hafif bir şekilde silin. Daha sonra yedek tüpü gövdeye takın ve yerleştirin. Bir müddet bekledikten sonra kaleminizin yazıp yazmadığına bakın eğer kalem yazıyorsa kapağı kapatın. Dolma kalem yazmıyorsa aşağı yukarı birkaç kez sallayınız. Uca mürekkebin akışını hızlandırmış olursunuz.

Yekpare piston sistemi olan lüks kalemlerde gövdenin uç kısmı su dolu bardağa sokulur ve arka kısmını çevrilerek açılır. Sonrasında terse çevrilerek gövdeye su çekilmiş olur böylece kaleminizi yıkamış olursunuz. Yeni aldığınız kalemlerde ilk defa mürekkep doldurduğunuzda üst üste birkaç kere mürekkebi doldurup boşaltın. Bu işlem ucun mürekkebe doymasını sağlayacaktır.

Dolma Kalem Nasıl Temizlenir?

Dolma kalemler zamanla kullanılırken tıkanabilir. Bu durumda dolma kalemlerin belirli aralıklar ile temizlenmesi ve bakım yapılması gerekir. Özellikle evaporatif mürekkepli dolma kalemler sık sık tıkanır. Özellikle yaz mevsiminde sıcaktan dolayı sürekli tıkanmalar yaşanabilir. Evaporatif mürekkepler buharlaştıklarında içinde bulunan parlatıcı, vernik ve sabitleyici gibi maddeler tortu bırakır. Bu tortular kalemin içindeki tüpleri tıkayabilir bu yüzden periyodik bakım yapmak şarttır. Dolma kalemler; yeni satın alındıkları zaman, mürekkep rengi ya da markası değiştirildiği zaman, temizlenmelidir. Temizleme işlemi sırasında mutlaka ılık su kullanılmalıdır. Eğer çok büyük bir tıkanıklık problemi varsa büyük bir içini su ile doldurup dolma kalemi ayırarak içine bırakın ve bir gece içinde bekletin. Sabah, küvetteki suyu değiştirin ve dolma kaleminizi musluk  suyuyla yıkadıktan sonra tekrar temiz suya bırakın. Bu işlemi 3 gün boyunca tekrarlamalısınız. Sabah, içme suyu ile dolma kalemi son defa yıkayıp kurulayın. Böylece atmaya kıyamadığınız dolma kalemin bakımını yaparak yepyeni bir biçimde işlemesini sağlayacaksınız.

Özellikle Altın uçlu yada Altın kaplamalı uca sahip dolma kalemlerde kullandığınızın mürekkebin kalitesi ve asidik oranı çok önemlidir. Kalitesiz, asidik oranı yüksek mürekkepler dolma kaleminizin hem iç mekanizmasına hem de ucuna zarar verir.

Dolma Kalem Uç Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle Altın uçlu ya da Altın kaplamalı uca sahip dolma kalemlerde kullandığınızın mürekkebin kalitesi ve asidik oranı çok önemlidir. Kalitesiz, asidik oranı yüksek mürekkepler dolma kaleminizin hem iç mekanizmasına hem de ucuna zarar verir.

Dolma kalem ucunuzu sadece su ile temizlemelisiniz.

Deterjan, kolonya, vb ürünler dolma kalem ucunuza da gövdesine de zarar verir.

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 432 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.